Öğrenciler

Aday Öğrenci

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Merhaba,

Hayatınızın en önemli dönüm noktalarından birinde olduğunuzun farkındayız. Meslek seçimi geleceğinizi şekillendirmesi bakımından oldukça önemlidir. Dileriz size mutluluk ve huzur getirecek, severek yapacağınız bir mesleğiniz olur.

Bu sayfayı oluşturmamızdaki amaç, Geomatik Mühendisliğini ve Bölümümüzü olabildiğince açık ve doğru bir şekilde tanıtmaktır. Tercih edip etmemek size kalmış :)

"Geomatik" terimi belki size biraz yabancı gelebilir ve yeni türemiş mesleklerden biri olarak düşünebilirsiniz. Ancak temeli ilk insan yerleşiminin görüldüğü Çatalhöyük'e kadar giden köklü bir meslektir. Ülkemizde 1949 yılında şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesinde "Harita ve Kadastro Mühendisliği Bölümü" olarak kurulmuş, zamanla Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği adını almıştır. Günümüzde tüm bölümler "Harita" veya "Geomatik" Mühendisliği isimlerinden birini kullanmakta ve mezuniyet sonrası TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasına kayıt olabilmektedirler.

Peki Bölümümüz neden "Geomatik Mühendisliği" ismini kullanmaktadır? İşin aslı, günümüzde mesleğimizin "harita" ile sınırlandırılamayacak kadar çeşitli uygulamalar yapması ve bunu yaparken de teknolojik gelişmeleri yakından takip edip kullanmasıdır. Örneğin uydularla, insansız hava aracıyla veya cep telefonu gibi amatör cihazlarla elde edilmiş görüntü ve veriler, hava ve yersel lazer tarayıcılar, çeşitli yersel ölçüm yapan cihazlar, sualtı ölçüm cihazları gibi aletlerle elde edilen ölçüleri, geometrik ve matematik yöntemlerle değerlendirerek aklınıza gelebilecek herhangi bir sorunun çözümünde kullanılabilmekte ve böylece karar vericilere yardımcı olmaktadır. Böylece ister kamuda ister özel sektörde, üstelik kendi işinin patronu olarak çalışma olanağına sahiptir.

Bizler sadece harita üreten veya kadastro işleri yapan mühendisler değiliz. Örneğin gözlemler yaparak bir afetin (örneğin depremin) oluşma riskinin belirlenmesinde afet uzmanlarıyla birlikte çalışmakta ve afet sonrası hasarı hızlı ve doğru bir şekilde belirlemekte, hassas tarım çalışmalarında konum bilgisi gereksinimlerini karşılamakta, bir inşaat projesinin metrik uygulamalarının doğru yapılıp yapılmadığını belirlemekte, imalat sektöründe üretilecek bir parçanın bilgisayar ortamında modellenmesini ve üretilen ürünün doğru üretilip üretilmediğini belirlemekte, arkeolojik bir kazı alanının veya herhangi bir nesnenin 3 boyutlu modellenini oluşturmakta, bir hastalığın veya salgının konumsal dağılımını ve tetikleyici etkenlerle ilişkisini belirleyebilmekte veya yüz tanıma gibi nesne tanıma uygulamaları gerçekleştirmekteyiz. Hatta uzay çalışmalarında da son derece önemli bir yere sahibiz. Sözün özü cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamasından tabletinizdeki bilgisayar oyununa dek Dünyada veya uzayda insanoğlunun tüm faaliyetlerinde Geomatik Mühendislerinin büyük payı vardır ;)

Daha konuşulacak çok şey var aslında. Ama sizi daha fazla yormayalım ve sözü aşağıdaki tanıtım videolarına bırakalım. Bu arada, Bölümümüze ilk üç sırada yerleşerek kesin kayıt yaptıran arkadaşlarımıza 500 TL x 8 ay x 4 yıl karşılıksız burs verdiğimizi de hatırlatalım. Siz en iyisi, bize katılın! Pişman olmayacaksınız ;)

YÖK Atlas Bölüm sayfası için buraya tıklayınız.
Bölüm Kataloğumuz için tıklayınız.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin